ZADEJTE SVÉ KLÍČOVÉ SLOVO

Umíte bojovat proti stresu?

Umíte bojovat proti stresu?

V životě každého z nás existuje mnoho stresových faktorů. Stres nepůsobí dobře na naši psychiku a samozřejmě ovlivňuje negativně i naše fyzické tělo. Jak co nejlépe eliminovat následky stresu? Jak co nejlépe pracovat s nervozitou, špatnou náladou, depresemi a úzkostí? To jsou opravdu náročné úkoly. Pojďme si společně o nich něco říct.

Stresové faktory

Každý máme nějaký ten svůj problém nebo tlak z okolí, který nás dokáže rozhodit. Může to být šéf, jenž neustále tlačí s novými úkoly a neposkytuje dostatek prostoru na to je vyřešit. Psychicky náročné mohou být také neposlušné děti, které se stále pošťuchují, dohadují a ubližují si navzájem. Velmi stresujícím bývá také nesoulad ve vztahu, nevěra, hádky a nepříjemné konflikty mezi partnery. Mezi další stresující oblast patří i  špatná finanční situace, která může vést až k opravdovým problémům s bydlením nebo výživou potomků. Nesmíme také zapomenout na nepříjemné situace, kdy člověk způsobí dopravní nehodu a někoho u ni zraní nebo dokonce usmrtí. Do podobné oblasti patří také ztráta milovaného člověka. Mezi stresové faktory mohou byt počítány i nemoci, neschopnost otěhotnět, nebo najít si práci. 

Jak se stresem začít pracovat?

Něčemu se věnujte! Nejhorší totiž je, zůstat na místě a litovat se. Pokud máte plnou hlavu starostí a tou starostí není zrovna nedostatek času, najděte si novou aktivitu:

  • Choďte na procházky – to podporuje nejen psychiku, ale také patří mezi podpůrné aktivity pro cévní systém, trávení, správné držení těla a správné dýchání.
  • Věnujte se zahradě – zahradničení zažívá v posledních letech neuvěřitelnou obrodu. Důvody jsou různé. Lidé měli kvůli lockdownům následkem koronaviru více času doma a tak se jej rozhodli zúročit prací na zahradě. Dalšími důvody jsou rostoucí ceny potravin a také touha po  konzumaci vlastních zdravých plodin. Práce na zahrádce posílí nejen lidský organismus po psychické i fyzické stránce. Neuvěřitelně silnou energii a potěšení můžeme také získat díky ovoci, zelenině, luštěninám a květinám z vlastní zahrady. Věřte nám, tato aktivita je velmi nakažlivá!
  • Sportujte – nic nepomáhá psychické kondici více, než pravidelný pohyb. Endorfiny a serotoniny, které se díky sportu vyplaví do mozku, dokážou pozvednout náladu a zlepšit celkový psychický stav i odolnost proti stresu.
  • Jezte zdravě – vyvážený jídelníček je považován za výrazný pilíř, ovlivňující zdravotní stav člověka. Nezapomínejte proto na konzumaci sezónního ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin. Naopak se raději vyhněte konzumaci geneticky modifikovaných potravin, trvanlivého zboží a nekvalitních uzenin. Vaše tělo i mysl vám za to poděkují.

Co na to odborníci? 

Nebojte se požádat o odbornou pomoc. Co o stresu říkají odborné články?

Jak napravit následky?

Některé projevy stresu a špatné životosprávy jsou vidět na první pohled. Bledá nebo nečistá pleť, vypadávající vlasy, zdravotní problémy. Dnešní moderní doba naštěstí nabízí způsoby, jak například na klinice zahustit vlasy, rozjasnit pleť nebo zpevnit postavu. 

Radujte se z maličkostí

Lidský život se skládá z drobných radostí, které často nevidíme zřetelně. A to je chyba! Užijte si ranní kávu, klidnou snídani, nebo cestu do práce svěžím parkem. Zkuste se dívat na problémy i z jiné strany. Máme pro vás i radu na závěr – naučte se meditovat!  

Jakým způsobem se konkrétně vám daří odolávat stresovým situacím? Umíte se občas ovládnout a nenechat vztek vybublat na povrch?  Napište nám, jakou formou jste to dokázali!

Jaroslava Prudká