ZADEJTE SVÉ KLÍČOVÉ SLOVO

Kabáty. Nezapomeňte na ně při obnově svého šatníku!

Kabáty. Nezapomeňte na ně při obnově svého šatníku!

Preferujete kabáty nebo bundy? I v případě, že si myslíte, že bunda je naprosto ideálním řešením do sychravých dní, na kabát byste neměli zapomínat. Proč? Protože je ženský, elegantnější a dokáže udělat hezkou siluetu. Většina bund toto nezvládne. V kabátu budete vypadat jako dáma. A to každá žena čas od času chce. Nebo ne? 

Kabáty vybírejte podle těchto tří základních kritérií:

  1. Účel: nejprve si řekněte k čemu daný kousek budete potřebovat. Na pochůzky po městě? Nebo  na krátké přechody mezi autem a prací, kde vám jde hlavně o vzhled? Popřípadě chcete něco více neutrálnějšího, co můžete vzít i na krátké procházky do přírody, ale i do městského ruchu, aniž byste vypadaly jako Edmund Hillary vracející se z Mount Everestu? 
  2. Materiál: snad nejdůležitější kritérium. Na krátké pochůzky po městě, kdy vám jde spíše o vzhled než o praktičnost, postačí jiný materiál než v případě, kdy po kabátu požadujete všestrannost využití a dobrý teplotní komfort i při nepříznivém počasí a studené zimě. 
  3. Styl:  ani kabáty nejsou uniformní. Nabídka v obchodech se liší. Můžete vybírat od ryze elegantních až po sportovnější prošívané modely, které jsou kompromisem mezi bundou a kabátem. 

Při rozhodování se dívejte i na délku kabátu. Každé postavě sluší něco jiného. 

Ač se to nezdá, i na délce záleží. Nenechte se plně zlákat módními trendy a vybírejte podle toho, co se hodí k vaší postavě. Existují dvě základní délky:

  • Kabát v délce nad kolena: po této variantě by měly sáhnout ženy, které patří spíše mezi nepříliš vysoké. V případě, že máte silnější stehna a menší vzrůst, tak hledejte kabáty, co jsou těsně pod kolena. Střihy sahající  pod zadeček jsou zase skvělé pro drobnější ženy.
  • Kabát v délce pod kolena : nejslušivější jsou ve střizích s projmutým pasem, které zvýrazní celkovou siluetu postavy. Pokud nejste malého vzrůstu, tak lze říci, že sluší téměř každému. Ženy vysoké si mohou dovolit dokonce variantu až po kotníky. Pokud vás trápí větší zadeček a silná stehna, zkuste kabáty, které jsou áčkového střihu. 

Parka a pelerína. Když nechcete klasiku. 

Pelerína je takový kabát bez rukávů. Její vzhled rozhodně nepatří mezi tradiční. Působí elegantně a na podzimní dny je jako dělaná. Pokud rády vrstvíte oblečení, ve vašem šatníku by neměla chybět. Jestli máte pocit, že už v něm není místo, zkuste jej překládat. Víte, jak na to?

 

Parku si oblíbí všechny milovnice sportovního stylu. Jedná se většinou o prošívané kabáty, které jsou kompromisem mezi zimní bundou a kabátem.Dají se nejen běžně nosit, ale hodí se  i na vycházky do podzimní a zimní přírody. Parky mají sportovního ducha, ale zároveň nejsou sportovní až do té míry, že budete vypadat, že jdete na horskou túru. Batoh se k nim nehodí. A víte, že dokonce i přímo v hlavním městě najdete místa, kde se můžete plně oddat kouzlu přírody? Už jste je navštívily? 

 

Materiál by měl odpovídat účelu. 

  • Vlna 

Pokud chcete kabát, který můžete použít i do nepříznivých teplot, dívejte se vlněném. Bude mít skvělé vlastnosti v tom, že vás zahřeje a odvede pot. Většinou jsou dělány z mohéru, kašmírské vlny, ale nebojte se ani vlny velbloudí nebo alpaky. Jeho nevýhodou je poměrně vyšší cena. Nicméně budete mít odolný  a všestranný kabát, který při správné údržbě  dlouho vydrží. 

  • Akryl 

Chcete-li cenově příjemnější variantu do města, pak můžete volit kabáty z toho materiálu. Tolik nezahřejí, ale pro podzimní čas a mírnou zimu mohou být dostačující. Podšívka by měla být raději z viskózy nebo tencelu. Ty lépe odvádějí pot než například bavlna.

 

Považujete podzim a zimu za roční období, kdy je ošklivé počasí a krátké dny, nebo je naopak milujete a těšíte se na babí léto, Vánoce a sníh?

Jaroslava Prudká