ZADEJTE SVÉ KLÍČOVÉ SLOVO

Saténové župany bodují v ložnicích i v ulicích

Saténové župany bodují v ložnicích i v ulicích

Saténové župany. K čemu jsou dobré, jak se dají nosit, a co přesně vlastně vůbec je ten satén? Pokud se ptáte na to samé, tento článek je právě pro vás. Nastíní vám, proč byste i vy měli uvažovat o koupi saténového županu.

Saténové župany, nebo huňaté hábity?

Klasický, huňatý froté župan byl stvořen proto, aby se do něj člověk mohl zabalit po sprše či po koupání. Postupem času však župany začaly nabírat nové funkce, a tudíž i nové tvary. Nezapomnělo se ani na nové materiály. Touto evolucí postupně dospěl župan až k saténu. Řekněme si o jaký materiál se jedná a jaké jsou jeho vlastnosti.

Satén, nebo hedvábí?

Satén a hedvábí se mohou na první pohled zdát jako téměř stejné, rozdíly mezi nimi jsou však podstatné.

Vlákna pravého hedvábí se získávají složitým rozmotáváním kokonů bource morušového a mají průměrnou délku až 900 metrů. Jedná se tedy o čistě přírodní látku a složitost její  produkce se odráží i na ceně. Hedvábí patří mezi nejluxusnější látky na světě a kousky  z něj ušité, jsou vysoce exkluzivní – v běžném obchodě je pravděpodobně nenajdete.

Satén je stejně jako hedvábí látkou lehkou, hladkou a hebkou, ovšem tady už je velký rozdíl v ceně, neboť produkce saténu je podstatně jednodušší a proto také levnější. Existuje několik druhů saténu, podle toho, z jakého typu vláken se vyrábí. Nejčastěji se jedná o polyester, polyamid, viskózu či bavlnu.

Velkou výhodou saténu je skutečnost, že ho lze prát v pračce; narozdíl od hedvábí, které se musí prát ručně, neboť vyžaduje velmi opatrné a šetrné zacházení. Tím ale seznam výhod saténu nekončí, ale spíše začíná.

7 výhod županů ze saténu

Hlavní výhodou saténu je, že na těle působí chladivě, a je tak výborným materiálem pro letní měsíce, kdy je na bežný župan příliš horko. a jaké jsou ty ostatní, kvůli nimž byste měli  pořízení županu zvážit. Satenový župan je totiž:

  1. chladivý
  2. pohodlný
  3. lehký
  4. elegantní
  5. cenově dostupný
  6. snadno kombinovatelný
  7. vhodný i pro nošení na ven

Saténové župany jsou v neposlední řadě oblíbené také pro svůj krásný, elegantní vzhled. Z obyčejného pyžama tak můžete vytvořit půvabné večerní negližé. Ovšem pozor – saténové župany lze pořídit v různých střizích a některé je možné nosit i na ven místo šatů nebo jako doplněk outfitu!

V županu ven? V saténovém určitě!

Saténové župany jsou často ozdobeny krajkou či různými květinovými či abstraktními motivy. Lze však zakoupit i minimalistické župany v jedné barvě s jednoduchým střihem. Oblíbené jsou také župany ve stylu japonských kimon, které většinou oplývají nejrůznějšími barvami a přírodními vzory a motivy a které můžete kombinovat různými způsoby i s každodenním oblečením na ven. 

V poslední době se také mnohé módní kousky určené na ven svým vzhledem i použitým materiálem inspirují právě nočním prádlem a také domácími úbory.  K popularitě těchto střihů přispěl fakt, že za poslední rok a půl mnoho lidí strávilo velkou část svého času doma. Pohodlné domácí oblečení si získalo velkou oblibu, neboť si na něj lidé tak zvykli, že nyní jsou ho ochotni nosit i ven. Navíc takové kousky dokáží vypadat opravdu skvěle.

Saténový župánek si můžete vzít jako přehoz přes tričko či tílko, nebo ho nosit se zavázaným páskem jako top. Pokud je župánek dostatečně dlouhý, klidně jej oblékněte místo šatů. S takto oblečeným županem můžete vyrazit v podstatě kamkoliv, ať už do práce nebo na oslavu. 

Doufáme, že pro vás byl čánek přínosný a inspirující. Pokud již se saténovým županem zkušenosti máte, podělte se s ostatními čtenáři v komentářích! Jaká je podle vás největší přednost županů ze saténu?

Jaroslava Prudká