ZADEJTE SVÉ KLÍČOVÉ SLOVO

Na Slunce se nemůžeme zlobit

Na Slunce se nemůžeme zlobit

Každý ví, že bez Slunce by na Zemi nebylo života. Pouhých osm minut po jeho zmizení by na ní zavládly tma a chlad. Žehrat na vedlejší účinky působení slunečního záření je jednak nevděčné, jednak marné. Mimo to většině z nich  – jakkoli zde nechceme bagatelizovat důsledky pozdě odhalené rakoviny kůže – dovedeme snadno předcházet nebo je řešit.

Jedním z neoblíbených  vedlejších produktů životodárného záření jsou pihy. Tyto hnědé nebo světle hnědé skvrny na kůži jsou tvořeny shluky kožních buněk, které obsahují pigment melanin. Na rozdíl od vyvýšených mateřských znamének jsou pihy ploché a nejsou bolestivé ani škodlivé. I když dispozice k jejich tvorbě může být genetická, s pihami se nikdo nenarodí. Jsou vyvolány opravdu až vystavením pokožky slunci. Pokud máte pihy a chcete se jich zbavit, nabízíme  ke zvážení několik možných způsobů.

Na pihy krémem, teplem nebo chladem?

Opalovací krém vás nezbaví existujících pih, ale pomáhá předcházet novým. Za tímto účelem by měl být aplikován po celý rok, i když je zataženo, a to alespoň 15 minut před odchodem ven. Při delším pobytu venku je třeba jej znovu nanést  každé dvě hodiny a ihned po plavání nebo nadměrném pocení.  Když si uvědomíme, že ochranný faktor musí být minimálně třicítka, je tato prevence náročná nejen časově a logisticky, ale také finančně. 

Laserové odstranění pih využívá pulsy soustředěného ​​intenzivního světla k zacílení postižených oblastí kůže. Reaguje již na vzniklé pihy a jeho působení je okamžitě viditelné. Studie ukazují, že léčba laserem při jednom sezení zesvětlila více než 50 procent pih u 62 procent účastníků výzkumů. K dosažení požadovaných výsledků  – tedy úplného vymizení – je obvykle zapotřebí více sezení. Laserové ošetření je obecně bezpečné, riziko vzniku jizev je nízké. Krátkodobě se však mohou se však objevit nežádoucí účinky jako svědění, otok, zarudnutí, odlupování, popř. mírná infekce. V průměru za dva týdny se všechno dá samo do pořádku. 

Naopak kryochirurgie využívá extrémní chlad ve formě kapalného dusíku ke zmrazení a zničení abnormálních kožních buněk. Kryochirurgie je také obecně bezpečná a nevyžaduje žádnou anestezii nebo dlouhou dobu na zotavení. Některé potenciální vedlejší účinky jsou hypopigmentace, krvácení a puchýře. Kryochirurgie zřídka způsobuje zjizvení.

Chemie versus příroda

Pokud vás žádná z variant neuspokojila, jsou ve hře ještě další možnosti. V lékárnách se prodávají  bělicí krémy Krémy na vyblednutí obsahují hydrochinon. Složku, o které se předpokládá, že potlačuje produkci melaninu a zesvětluje tmavé oblasti pokožky. Je to ovšem chemická látka, u které není jisté, zda nezpůsobuje u laboratorních potkanů rakovinu. Také existuje  chemický peeling používaný  k exfoliaci a odlupování oblastí poškozené pokožky. Fungují v něm kyseliny glykolová nebo trichloroctová. Po odstranění poškozené kůže se vytvoří nová kůže.

Mnoho lidí sází při zbavování se pih na přírodní prostředky. Účinnost žádného  není vědecky prokázána, ale alespoň je nepravděpodobné,  že by při užívání s mírou způsobily nějakou škodu. Nejčastěji se takto operuje s citronovou šťávou, medem smíchaným s cukrem nebo solí, podmáslím, zakysanou smetanou, jogurtem nebo cibulí. 

Jistota má jméno laser

V konečném součtu asi nejvíc muziky za nejméně peněz vyprodukuje laser. Pro klienta nepředstavuje žádnou námahu ani práci, prostě jen přijde na specializované pracoviště a nechá odborníka zamířit na sebe paprsek. Výsledky jsou okamžité a míra účinnosti na konkrétní pokožku může být hned posouzena. 

Jak moc velká hustota pih musí být, aby vám vadila? Ruší vás pihy při komunikaci s pihovatým člověkem? 

Jaroslava Prudká