ZADEJTE SVÉ KLÍČOVÉ SLOVO

Co platí na prsa

Co platí na prsa

Ačkoliv je dnes lékařská věda na historicky nejvyšší úrovni a dovede hotové zázraky, všichni víme, že lepší než pasivně spoléhat na lékaře je být svého zdraví strůjcem. Prostě žít tak, abychom osoby v bílých pláštích potřebovali co nejméně.

Co to obnáší? Podle Hippokratova hesla “Tvá strava ať je tvým lékem” jíst střídmě a vyváženě, přiměřeně se hýbat, pokud možno aktivně sportovat a vyhýbat se stresu. Kromě obecných zásad jsou známé také různé fígle na konkrétní diagnózy: konzumací pohanky můžeme oddálit vznik křečových žil, dietou snížíme tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Výsledkem těchto snah bývá krásná štíhlá postava přetrvávající do zralého věku. Jeden háček tu ale přece jen je. Žádná výživa nebo speciální cvičení neumí vytvořit a udržovat přiměřeně velká, pevná a symetrická prsa.

 

Jedno černé pivo denně?

Těžko říci, kde vznikl mýtus o tom, že prsa rostou po černém pivu. Zřejmě jej vytvořili hostinští nebo štamgasti, kteří ve svých oblíbených hospůdkách zatoužili po dámské společnosti. Je to ovšem nesmysl. Kdo to někdy zkoušel, ví, že když se po pivu přibírá, rozhodně to není na prsou a zvětšení dalších partií nepotěší ani nevyřeší disproporční problém. Další zaručené bylinkové doplňky (například ta s kuriózním názvem pískavice řecké seno) sice tělu prospívají, ale pokud po nich prsa rostou, tak natolik nepatrně, že si toho možná všimne jenom žena sama. A to ještě není jisté, zda otcem této skutečnosti není pouze její přání.

 

Jediným viditelným a hmatatelným zvětšením poprsí nebo jeho zkrášlovací úpravou je plastika prsou. Je sice možné kamuflovat nedostatky správně volenou podprsenkou s vycpávkami a push-up efektem, ale je to jen optický klam, a tedy svým způsobem podvod, který bude dříve nebo později odhalen. A co si budeme povídat, s podprsenkou, která de facto supluje poprsí, se člověk cítí jako s protézou.

 

Když umělé vypadá jako pravé

Chirurgické zvětšení poprsí, jež je stále žádanějším zákrokem na klinikách plastické chirurgie, dospělo za několik desetiletí vývoje k dokonalosti. V současnosti je jednou z nejmodernějších a nejvyhledávanějších metod, která přináší přirozené výsledky u jinak velmi štíhlých pacientek, takzvaná kompozitní augmentace neboli zvětšení prsou kombinací vlastních tukových a silikonových implantátů. Tuk se osvědčil jako ideální výplň – je maximálně kompatibilní s tělem a přirozeně se integruje do tkáně. Zvětšení prsou pomocí samotného tuku je bohužel omezené, protože tuková tkáň se po aplikaci postupem času částečně vstřebá. Silikonové implantáty se tak používají k dosažení větších velikostí, zatímco vlastní tuková tkáň pacienta implantát přirozeně skrývá a překrývá. Kombinace těchto dvou materiálů vede k nejlepším a nejpřirozenějším výsledkům.

Silikonová klasika zůstává

Kromě výše uvedené metody zůstávají stále oblíbené operace, kdy se pacientky spoléhají pouze na implantáty, třeba proto, že se vlastního tuku nedostává. A stále oblíbenější jsou i zákroky, kdy se provádějí pouze chirurgické úpravy tvaru a pevnosti ňader, tzv. modelace. Tam není potřeba vůbec žádná výplň a tyto plastiky prsou jsou samozřejmě levnější. Ať už tak či onak, plastiky poprsí jsou jednoznačně nejčastější operace, které se v rámci zkrášlovací medicíny provádějí.

 

K vysokému počtu přispívá rovněž skutečnost, že dokonce vracejí prsa těm ženám, kterým byla odebrána s ohledem na karcinom. Praxe v tomto případě už postoupila tak daleko, že se začíná přistupovat k odstranění nádoru a vložení implantátu během jedné operace, aby trauma pro pacientku bylo co nejmenší.

 

Proč se ženská prsa tak často v realitě liší od ideálu krásy? Jaký má být poměr mezi obvodem pasu a ňader? Jaké vylepšení vašeho zevnějšku by vám zvětšilo sebevědomí?

Jaroslava Prudká