ZADEJTE SVÉ KLÍČOVÉ SLOVO

Dermatologie v Praze se zaměřují nejen na odstranění mateřských znamének.

Dermatologie v Praze se zaměřují nejen na odstranění mateřských znamének.

Víte, jakých 5 nejčastějších mýtů o znaménkách a rakovině kůže panuje?

Péče o pleť není jen záležitostí výběru vhodné pleťové kosmetiky. Množství ordinací dermatologie v Praze v dnešní době slibuje odstranění problémových mateřských znamének. Jejich pravidelná kontrola by se měla stát součástí života každého z nás. Víte, jaké riziko vám hrozí, když péči o mateřská znaménka zanedbáte? A také věříte v některý z pěti nejčastějších mýtů, které se k mateřským znaménkům a rakovině kůže vážou?

Na dermatologii vás vyšetří pomocí nejmodernějších přístrojů

Vyšetření znamének by se mělo pravidelně opakovat. Každá dermatologie přitom k vyšetření může používat jiné přístroje. Obecně platí, že existují celkem čtyři možnosti pro vyšetření všech mateřských znamének. První metoda spočívá pouze ve vizuálním kontaktu s kůží. Takové samovyšetření si přitom můžete provádět i sami. Zpozornět byste měli, pokud například uvidíte jinak se zbarvující znaménko nebo znaménko, které mění svoji velikost. Alarmující je dále takové znaménko, které není pevně ohraničené.

Ruční i digitální dermatoskop

V lékařské dermatologické ambulanci se setkáte s vyšetřením pomocí patřičných přístrojů. Lékaři mohou používat ruční dermatoskop, který slouží pouze k přiblížení daného znaménka. Mnohem modernější podobu symbolizuje digitální dermatoskop, který je vybaven i speciálním softwarem. Tento software dokáže jednotlivá znaménka zanalyzovat a přiblížit je až sedmdesátkrát. Navíc lze i jednotlivé snímky ukládat a postupem času na další kontrole porovnávat jejich vývoj.

Snad nejmodernější současnou metodu pro měření a kontrolu znamének symbolizuje mapování celého těla. K tomu slouží speciální přístroj, který dokáže sám jednotlivá znaménka rozpoznat. Tyto snímky si ukládá a na další kontrole je dokáže automaticky srovnat s těmi předchozími. Díky tomu může lékař velmi jednoduše identifikovat, jakým vývojem mateřská znaménka prošla a následně doporučit další postup. Pokud se rozhodne pro jejich odstranění, zasílá se následně znaménko na histologii, aby došlo k vyloučení jeho zhoubnosti.

5 nejčastějších mýtů o mateřských znaménkách

Kolem mateřských znamének a s tím související rakoviny kůže stále panuje spousta mýtů. Je přitom až k nevíře, kolik lidí stále těmto mýtům přikládají velkou váhu. Najdete se v některém z nich?

Stržení znaménka a rakovina

Právě jste si nechtěně strhli znaménko a přepadají vás katastrofické scénáře, že vás určitě čeká rakovina? Ve skutečnosti se není čeho obávat, pokud i ono mateřské znaménko je v klidu. V takovém případě jen navštivte svého dermatologa, který ránu vyčistí, ošetří a zbaví ji případného zbytku znaménka. Problém by nastal spíše v případě, kdy by znaménko začalo krvácet samo od sebe.

Když ze znaménka vyrůstají chloupky, je neškodné

Na nebezpečný melanom se může přeměnit jak mateřské znaménko s chloupky, tak i bez nich. Pokud jste tedy doteď byli v klidu, bude lepší si nechat pro jistotu všechna znaménka překontrolovat u dermatologa.

Nádor vzniká jen z vystouplých znamének

Dalším častým mýtem je tvrzení, že plochá znaménka nejsou nijak nebezpečná. Kdežto ta vystouplá mají bývat spojená s větším rizikem rakoviny kůže. To však vůbec není pravda. Praxe navíc ukazuje, že vystouplá znaménka jsou příčinou melanomu opravdu málokdy.

Vyříznutí melanomu jej rozšíří po celém těle

Toto tvrzení se ujalo zvláště u lidí, kteří šli na odstranění melanomu a následně se v jejich organizmu objevily nádorové metastázy. Tento příznak však nastává u pacientů, kteří celou situaci začali řešit příliš pozdě. Melanom tak v jejich těle ještě před odstraněním stihl založit svá ložiska.

Odbarvující se znaménko neznamená nic špatného

Pokud na svém těle zaznamenáte, že některé z mateřských znamének začíná měnit svoji barvu nebo třeba tvar, je vždy dobré zkonzultovat to s dermatologem.

Jaroslava Prudká